Atrakcja w Łebie – Aleja Prezydentów RP

Aleja Prezydentów RP, Łeba, atrakcje Łeba, melex Łeba, meleks Łeba, odciski dłoni prezydentów, zwiedzanie Łeby, Danuta Hryniewicz, najstarszy dom w Łebie, Ścieżka Czasu

Aleja Prezydentów RP to główna atrakcja turystyczna w Łebie

Znajduje się w centrum miasta i rozciąga na długości około 400 metrów. Jest to strefa wyłączona z ruchu samochodowego, co sprawia, że spacer po niej jest wyjątkowo przyjemny. Wzdłuż alei można znaleźć ławeczki, drzewa oraz stylizowane na XIX-wieczne lampy, które dodają uroku temu miejscu. Najważniejszym elementem alei są jednak głazy z odlanymi w brązie odciskami dłoni prezydentów Polski, urzędujących po 1989 roku.

Historia i znaczenie alei

Aleja Prezydentów RP została otwarta w 2011 roku, na wzór Alei Gwiazd w Międzyzdrojach, jako sposób na promocję Łeby. Uroczystość otwarcia prowadziła Jadwiga Kaczorowska, córka ostatniego prezydenta Polski na uchodźstwie. Odciski dłoni prezydentów zaczęto zbierać już od 2001 roku, a przez wiele lat przechowywano je w miejskim ratuszu.

Prezydenci uhonorowani na alei

Na Alei Prezydentów RP można zobaczyć odciski dłoni takich prezydentów jak Ryszard Kaczorowski, Wojciech Jaruzelski, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński oraz Bronisław Komorowski. Kamień z odciskiem dłoni Wojciecha Jaruzelskiego został celowo i symbolicznie „złamany”, co przyciąga uwagę odwiedzających.

Plany na przyszłość

Aleja Prezydentów RP, znana również jako „Ścieżka Czasu”, ma w planach wzbogacenie o odciski dłoni innych światowych liderów. W przyszłości przewiduje się uhonorowanie takich postaci jak Michaił Gorbaczow czy Barack Obama, co dodatkowo podniesie atrakcyjność tego miejsca.

Pomnik Danuty Hryniewicz

Na deptaku znajduje się także pomnik zasłużonej kynolog Danuty Hryniewicz, której praca w Łebie przyczyniła się do ocalenia i spopularyzowania rasy polskiego owczarka nizinnego. Pomnik ma formę ławeczki, na której siedzą dwa owczarki, co jest ciekawym elementem dla miłośników psów.

Najstarszy dom w Łebie

Podczas spaceru warto również zwrócić uwagę na najstarszy dom w Łebie, znajdujący się przy ul. Kościuszki 86. Budynek pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku i został wybudowany przez wpływowego kupca oraz burmistrza miasta, Johanna Mampe. Na elewacji budynku znajduje się łaciński napis: „Bóg jest moim obrońcą i wspomożycielem. Panie, nie opuszczę Cię. Ty mnie przecież błogosławisz. Johann Mampe – 18 lipca 1923 r.”

Dojazd meleksem

Dla tych, którzy chcą wygodnie zwiedzać Łebę, świetną opcją jest wynajęcie meleksa. Meleksy w Łebie są popularnym środkiem transportu, idealnym do poruszania się po mieście i jego atrakcjach. Warto skorzystać z tej możliwości, aby komfortowo zwiedzić Aleję Prezydentów RP oraz inne ciekawe miejsca w Łebie.

Podsumowanie

Aleja Prezydentów RP w Łebie to unikalne miejsce na 400-metrowym odcinku deptaku, gdzie można zobaczyć odlane w brązie odciski dłoni polskich prezydentów oraz pomnik kynolog Danuty Hryniewicz. W przyszłości aleja ma zostać wzbogacona o odciski dłoni światowych liderów, co dodatkowo zwiększy jej atrakcyjność. Zwiedzanie Łeby meleksem to doskonały sposób na wygodne odkrywanie tego pięknego miasta.

Home